AngularJS Nedir ? Angular Dersleri Başlıyor…

AngularJS Nedir ?

AngularJS nedir bölümünün tüm içerikleri www.secesta.com.tr adresinde verilecektir. Bu sadece bilgilendirme ve içerik akışını kontrol etme amacı ile yazılan bir makaledir.

AngularJS Google tarafından desteklenen bir Framework. Kısaca bu şekilde anlatabiliriz. Miško Hevery and Adam Abrons tarafından 2009 yılında yazılmaya başlanılan bu dil 2010 gibi sunulmuştur. Google tarafından desteklenmesi ile daha da popüler hale gelmiş ve 2012 yılından itibaren ciddi bir patlama yaratmıştır.

Bir başka bilgiyi de vermeyi isteriz, Logo için yarışmada şöyle oldu: https://99designs.com/logo-design/contests/create-logo-google-angularjs-framework-127104

AngularJS
AngularJS

AngularJS Özellikleri

AngularJs dinamik web uygulamaları için geliştirilmiş bir framework.  Verileri 2 yönlü işleyebilme özelliği bulunduğundan ve HTML’i şablon olarak kullandığından dolayı genişletilebilir bir yapıya sahiptir. Herhangi bir sunucuda çalışmayacağından sadece tarayıcıda çalışacağından dolayıda tüm sunucularda esnek şekilde kullanılabilir.

AngularJS İki Yönlü Veri Bağlama

AngularJs iki yönlü veri bağlamada büyük ölçüde (neredeyse hiçbir zaman) sunucuda çalışmaz. Bu sayede sunucu yorulmaz, daha az kod ile işlem yapılır ve her şey tarayıcıda olup biter. Hazırlanan şablonlar sayesinde Modelde tanımlanan veriler HTML çıktısı ile işlem görür. Angular MVC (Model-View-Controller) yapısı ile tasarlanmıştır.

$scope ile Angular MODELde gerçekleşecek değişikliklikleri bir kontrolde “CONTROLLER” denetler ve HTML çıktısı görünümünü bu sayede değiştirir. Aynı şekilde görünümdeki değişiklikleri (VIEW) Modele yansıtır. Böylece DOM ekstra olarak tetiklenmek zorunda kalman, hızlı ve güçlü bir önyükleme gerçekleşmiş olur.

AngularJs çalışma esnasında girilen değerleri depolar, yeni bir değer girildiğinde kendi deposundaki veri ile kıyaslar ve işler.

Chrome Eklentisi

Angular ekibi 2012 yılında Chrome eklentisi olan Batarang eklentisini geliştirdi. Batarang Eklentisi  ile Angular ile oluşturulan web uygulamalarının hata tespitini yapabilirsiniz. Aynı zamanda eklendi ile web uygulamanızın çalışma performansını izleyebilirsiniz.

Neden AngularJs Öğrenmeli?

1.Daha Az Kod Daha Çok İş!

Normalde JavaScript ile geliştirdiğimiz web uygulamaları için Jquery + Html + Css gibi özellikleri ve kütüphaneleri birleştirmemiz gerekirken Angular bunları tek başına üstleniyor.

2.Açık Kaynak Kodu Kim Sevmez ki?

AngularJs açık kaynak kodlu olarak tüm tarayıcılarda çalışabilecek şekilde hazırlanmıştır. Aynı zamanda daha sonradan yapılacak olan kod değişikliklerinde çok kolay bir yapısı vardır. Esnek ve hızlı çalışma imkanı sunar.

3.Tek Sayfada Her Şey.

Angular ile tek sayfa web uygulamalarında veriyi alır, tutar, saklar, işler gösterir. Yani ihtiyacımız olan her şeyi kendi halleder.

4.Html Sınırlarını Kaldırın.

Html’in geliştirilmesi ve ihtiyacımız halinde yeni özelliklerle yaratılabilmesi imkanı sağlamaktadır.

5. Kodunuzu Test Etmek İstemez Misiniz?

Angular ile yazılmış olan kodlar, gerek yukarıda verdiğimiz eklenti sayesinde gerekse online debugger araçları sayesinde kolayca test edilebilir. Böylelikle kirli kod yazılmaz ve performansı en üst düzeye çıkartabiliriz.

6. Google İşin İçinde!

Google ekibi aslında kendi yazdıkları web uygulamalarını hafifletmek ve daha hızlı kod yazabilmek için geliştirdiği bu kütüphanenin arkasında durmuş ve sahiplenmiştir.

AngularJs Bazı Kaynak ve Proje Linkleri

Kısaca bilgi ve kaynakları edindik. İlerleyen zamanlarda Angular ile örnek web uygulamaları ve eğitimlerin listesini de www.secesta.com.tr adresinde ve bu sayfada bulabilirsiniz. Bizi takip ediniz…

bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.