Daha hızlı Daha Güçlü Daha Kaliteli….

Daha hızlı Daha Güçlü Daha Kaliteli….

Secesta her zaman Daha hızlı Daha güçlü ve Daha kaliteli olmayı hedeflemektedir. Bunun için sürekli olarak kullandığı sistemleri ve teknolojileri geliştirir ve günceller. Şimdi sizlere Secesta’nın bir mesajı var..

Kullandığımız bazı sitelerin taşınması

I'm the superSistemimizde var olan 78 adet siteyi daha güçlü ve daha erişebilir olması amacı ile taşımış bulunmaktayız. Taşıma sırasında sürekli ve güncel olarak aldığımız yedeklerimiz ve uzman ekibimiz sayesinde herhangi bir veri kaybı oluşmamıştır.

Tüm bunlarla birlikte yeni bir yere taşınmadan dolayı E-mail adresleri ve E-mail servisleri ile ilgili olarak yenileme ve şifre güçlendirme gerekmektedir. Ne yazık ki, bir çok uyarımıza ve yönlendirmelere rağmen hala güvenlik açığı bulunan şifreler varmış. Bu durumda yeni geçtiğimiz sistem ve sunucu ile birlikte güvenli olmayan hiç bir şifre ile e-mail girişi yapılamayacaktır!

Forum Ubuntu sitesinden aldığımız güvenli şifre nasıl olmalıdır konusunu haberimizin en altında bulabilirsiniz.

Siz Dahil Misiniz ?

Bunu anlamanın en iyi yolu aktif olarak kullandığınız e-mail adresiniz ile bir test gerçekleştirmek. Test gerçekleştirmek için kendinize ya da başka bir e-mail adresine mail göndermeyi deneyin. Eğer bir şekilde gönderilemez veya sürekli olarak şifre hatası, sunucu hatası alıyorsanız evet bu listede varsınız.

Ne yapmalıyım?

Öncelikle adınıza tanımlanmış olan Cpanel yada Plesk panel adresine girerek mail şifrenizi güncelleyiniz. Güncelleme işleminden sonra tüm cihazlarınızda bu yeni ve güvenli şifrenizi kaydediniz. Tekrar test yapabilirsiniz artık.

Eğer bu kadar bilgi ve deneyime sahip değilseniz merak etmeyin. Secesta destek için burada. Sadece info@secesta.com adresine e-mail göndermeniz ve destek talebi oluşturmanız yeterli olacaktır.

Daha Güvenli Daha Kaliteli Olmak Adına… 

Ayrıca verdiğimiz sitelere giriş yaparak şifrelerinizin güvenli olup olmadığını kontrol edebilir, ya da güvenli bir şifre oluşturabilirsiniz.

1. http://www.passwordmeter.com/
2. http://www.securepasswords.net/site/TestPassword.html
3. http://rumkin.com/tools/password/passchk.php

 

Güvenilir (kırılması zor) bir şifrenin özellikleri;

1- İçerisinden en az 1 tane küçük harf içermeli, (a,b,c,…) (Çok güvenilir olsun istiyorsanız 2 tane kullanmanızı öneririm)

2- İçerisinde en az 1 tane büyük harf içermeli, (A,B,C,…) (Çok güvenilir olsun istiyorsanız 2 tane kullanmanızı öneririm)

3- İçerisinde en az 1 tane rakam içermeli, (1,2,3,…) (Çok güvenilir olsun istiyorsanız 2 tane kullanmanızı öneririm)

4- İçerisinden en az 1 tane özel karakter içermeli, (@,!,?,^,+,$,#,&,/,{,*,-,],=,…) (Çok güvenilir olsun istiyorsanız 2 tane kullanmanızı öneririm)

5- Eğer yurtdışına çıkma gibi bir olasılığınız yoksa en az 1 tane Türkçe karakter içermeli, (ç,ö,ş,ı,ğ,ü) (Çok güvenilir olsun istiyorsanız 2 tane kullanmanızı öneririm)

6- Anlamlı hiçbir kelime içermemeli, (Herhangi bir sözlükte geçebilecek herhangi bir kelime)

7- Size ait anlam ifade eden hiçbir şey içermemeli, (doğum tarihiniz, sevgilinizin ismi, arabanızın modeli, kullandığını işletim sisteminin adı,…)

8- Aynı karakterler defalarca veya peşpeşe kullanılmamalı, (aaa, 111, XXX, ababab,…)

9- Sıralı karakterler kullanılmamalı, (abcd,qwert,asdf,1234,zxcvb,…)

10- Bütün hesaplarda aynı şifreyi kullanmamalı, (sahip olduğunuz bütün hesaplarda biririnden farklı şifre kullanmak hafızanızı fazlasıyla yorar, bu sebeple aynı güvenliğe sahip hesaplarda aynı şifreleri kullanabilirsiniz. Örneğin Google, IBM gibi güvenilir web sitelerinde aynı şifreyi kullanmanız sorun çıkartmaz. Hesaplarınızın güvenilirliğini kategorize edip, her kategori için [Çok güvenilir, Güvenilir, Güvensiz] ayrı şifre kullanmanız önerilir.)

11- Şifreler güvenilmeyen ortamlarda asla kullanmamalı, (windows, güvenilmeyen yazılımlar, güvenilmeyen internet siteleri, internet cafe, başkalarının bilgisayarı,…)

12- Şifreyi yazılması gereken label dışındaki hiçbir yere yazmamalı, (Dalgınlıkla kullanıcı adı labelına şifreyi yazmak gibi…)

13- En az 6 haneli olmalı. (Çok güvenli olmasını isteyenlere 8 haneli şifre kullanmalarını öneririm)

Not: Sadece küçük harfler kullanılarak oluşturulmuş 8 haneli bir şifre ile 8 haneli güvenilir bir şifreyi kıyasladığımızda.

a=32**8
b=104**8
c=b/a
c=12447

gibi bir sonuç çıkar. Yani 8 haneli güvenilir bir şifre 8 haneli basit şifreden en az 12447 kat daha güvenilirdir.

Hadi makaleyi aslından takip edelim derseniz: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1097.0

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.